Nigdy nie jest za późno żeby pobiec po szczęście!

Cola Eliot ma 44 lata, a jej dotychczasowe życie, bezczelnie i bez stosownej zapowiedzi, wywraca się do góry nogami. Porzuca ją wieloletni narzeczony z grubym portfelem, zostawiając Colę smutną, zgryźliwie krytyczną wobec wszystkiego co zastane, spłukaną, wystraszoną i z krytycznym spojrzeniem na swoją 10-kilogramową nadwagę. Na szczęście ratuje ją… bieganie. I to właśnie bieganie, wbrew pozorom, jest głównym bohaterem tej książki, w której historia Coli Eliot przeplata się z rozdziałami zawierającymi rzetelne porady dla początkujących biegaczek i biegaczy.

“Biegam, bo muszę” to barwna, nie zawsze poprawna, ale za to pełna błyskotliwego humoru opowieść o nauce kochania siebie, pokonywaniu własnych demonów i o tym, że nigdy nie jest za późno na wielką zmianę. Czasem wystarczy iść pobiegać.

***

O czym jest „Biegam, bo muszę?”

Cola Eliot ma 44 lata, a jej życie wywraca się do góry nogami w momencie, w którym rozstaje się z nią, przez smsa, wieloletni narzeczony. Wcześniej rzeczywistość Coli może i nie była usłana różami, ale wystarczająco monotonna aby móc uznać ją za stabilną. Owa rzeczywistość zawierała w końcu piękny dom, wielki samochód i partnera. Ten ostatni, niekoniecznie idealny, a w dodatku krytyczny wobec wyglądu i sposobu bycia Coli, wprowadzał do jej życia stałość i... zawartość swojego portfela.

Porzucona na rzecz młodszej kobiety, bez środków do życia i planu na najbliższą przyszłość, kupuje w markecie najtańszy rower i znajduje pracę jako baristka w kawiarni, gdzie poza nią pracują studenci i studentki. W zupełnie nowej sytuacji i niepewna tego co przyniesie jutro, kontestuje wszystko co zastane i z jedyną sobie bystrością oraz przekąsem komentuje rzeczywistość, próbując odnaleźć się w niej na nowo.

Prawdziwa zmiana przychodzi niespodziewanie, gdy Cola zapisuje się na siłownię i zaczyna biegać. Biegając porzuca troski, lęki i nadprogramowe kilogramy, które to kilogramy obarcza winą za swoje rozstanie. Jednocześnie zyskuje pasję, poczucie celu, spokój ducha i apetyt doświadczania życia. Już wkrótce będzie biegać maratony i zrozumie, że jedyne czego jej potrzeba to ona sama i taśma bieżni.

Rozdziały nieparzyste książki są trzecioosobową narracją na temat życia i spostrzeżeń głównej bohaterki. Błyskotliwe komentarze, chociaż nie zawsze grzeczne i poprawne, doskonale obrazują jej wewnętrzny świat i rozterki oraz przemianę, aż do punktu, w którym bieżnia staje się portalem do nowego życia.

Rozdziały parzyste z kolei to informacje dotyczące biegania. Zawarte są w nich technikalia, porady i ciekawostki - także dietetyczne - oraz spostrzeżenia autorki, obecnie doświadczonej biegaczki. To z nich można dowiedzieć się między innymi jaki sposób biegania jest najzdrowszy i najbardziej naturalny, dlaczego markowe buty do biegania bywają ściemą, jak oddychać w trakcie joggingu, jak w osiem tygodni nauczyć się biec pół godziny ciurkiem i dlaczego biegacze nie muszą wcale medytować.

Chociaż opowieść zawarta w “Biegam bo muszę” zdaje się mówić o rozstaniu i rozterkach nietuzinkowej Coli, tak naprawdę jest historią biegu po nową codzienność. W przenośni, bo czynność biegania pozwala głównej bohaterce odnaleźć i napisać siebie od nowa. Dosłownie, ponieważ książka obfituje w porady i rzetelne opisy dotyczące joggingu, które stanowią nie tylko cenne wskazówki ale także afirmację i nieznoszącą sprzeciwu zachętę do biegania. Jak mówi Cola “Bieganie, jedni mówią, żeby nie doradzać nikomu, bo to się mija z przeciętnym celem. Nie jest podobno dla każdego, gdyż wymaga więcej zdrowia i silnej woli. Cola Eliot należy do kolektywu, który bezwzględnie nakazuje biegać”.

Lektura bywa wzruszająca, bawi, zaskakuje i budzi empatię. Przede wszystkim jednak mobilizuje do ruszenia ze skrzyżowania i snucia biegaczych planów. Zrozumie to każda osoba, która pod koniec książki, wyposażona we wszelkie niezbędne narzędzia i wiedzę, poderwie się z kanapy i zacznie bieg swojego życia.

***

Rodzaj literatury: Literatura obyczajowa

Wydawca: Novae Res, 2022

Format: 121x195, skrzydełka

Wydanie: pierwsze

Liczba stron: 120

ISBN: 978-83-8219-968-0

 

9788382199680
58 Przedmioty

Indeks: 9788382199680

Bądź pierwszy i Napisz opinię
0 / 5 z 0 opinii

Książka "Biegam, bo muszę"

26,99 zł

Usuń ze schowka Dodaj do schowka
w magazynie
Składając zamówienie do godz. 12:00
przesyłkę wyślemy jeszcze dzisiaj.
00 g.: 00 min. : 00 s. Pozostało